FANDOM


Requested by ChaosAyase.

Cloud dispersion

2nd Image

Red = Female height = 260 px = 163 cm

Ratio = 163 cm / 260 px = 0.6269230769 cm/px

Purple = Blast diameter = 251 px = 251 px * 0.6269230769 cm/px = 157.3576923 cm

3rd Image

Purple = Blast diameter = 12 px = 157.3576923 cm

Ratio = 12 px / 157.3576923 = 13.11314102 px/cm

Red = Distance moved = 527 px = 527 px * 13.11314102 px/xm = 69.10625318 m

Edit: I'll just subtract 5 cm from the height since the full height cannot be seen, but it is pretty close since one can see the curvature of the feet in frame. But Instead of re-doing everything I'll just get the ratio difference since everything is just division and multiplication so it should be fine.

163 cm - 5 cm = 158 cm

158 cm / 163 cm = 0.96932515337

Distance moved = 69.10625318 m * 0.96932515337 = 66.98642946 m


4th Image

Since the clouds do not cover the vast majority of the sky and they are irregularly shaped I will get % of air and cloud by using this Image Color summarizer

The image used is 640*295 pixels so the total area of the image should be 188,800 px

Since it also gets the black area of the image I will account for that by adding the percentages of clouds and air and then getting their respective percentages from that total average atomic mass style.

(0.3143 + 0.1546) + 0.3511 = 0.82

Clouds % = 0.4689 / 0.82 = 0.5718292683

Air % = 0.3511 / 0.82 = 0.4281707317

Since all of the air is being pushed I will just get the average mass in the area.

Clouds = 1.003 kg/m^3 * 0.5718292683 = 0.5735447561

Air = 1.255 kg/m^3 * 0.4281707317 = 0.5373542683

Average mass = 0.5373542683 kg/m^3 + 0.5735447561 kg/m^3 = 1.110899024 kg/m^3



For kinetic energy, imma need to get the speed and the mass so I will start the speed. At 24 fps it takes 8 frames for the clouds to completely be out of the frame so I can use that for the timeframe.

T = (1 s / 24 frames) * 8 frames = 0.3333333334 s

V = D/T = 69.10625318 m / 0.3333333334 = 207.3187595 m/s

Since the clouds are disperses in a circle-shaped manner I will just assume a cylindrical shape.

Edit: I just fixed the value as Alex said. I keep accidentally using the diameter in these.

(Edited) V = π * 33.49321473^2 * 2000 = 7.05 x 10^6 m^3

(Edited) M = V * D = 7.05 x 10^6 m^3 * 1.110899024 kg/m^3 = 7,831,838.119 kg


(Edited) Kinetic Enegry = 0.5 * 7,831,838.119 kg * (207.3187595 m/s)^2 = 1.6831 x 10^11 (40.2270554493308 Tons of TNT; CB level)


Speed of the attack

The attack reaches the clouds within 9 frames so I guess I can take the timeframe from there.

T = (1 s / 24 frames) * 9 frames = 0.375 s

Distance = 2,100 m

V = 2,100 m / 0.375 s = 5,600 m/s (Mach ~15.33; Hypersonic+)

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.