Naruto ch. 612
edit calc from this = https://www.narutoforums.org/xfa-blog-entry/fodder-finally-good-for-something-naruto.18754/
Volume of cement
Madara 0.02 px = 1.79 m
Width 7.52 px = 673.04 m
Length 6.61 px = 591.595 m
This time, find the height of the cement content.
BROKEN SCAN
Madara 0.02 px = 1.79 m
Arm width 0.41 px = 36.695 m
Arm width, image 2 0.31 px = 36.695 m
Height 1.84 px = 95.0969014085 m
Volume 673.04*591.595*95.0969014085 = 37864457.3387 m3
the energy to simply vaporise the water and then the energy to heat it to 100 degrees.
http://www.cement.org/basics/concretebasics_concretebasics.asp
According to this concrete is 16% water.
multiply our volume by 0.16 to account for this.
37864457.3387*0.16 = 6058313.17419 m3
Now we multiply by 1000 to get the water in Kg.
6058313.17419*1000 = 6058313174.19 kg
There are 55 mols per Kg of water.
6058313174.19*55 = 333207224580
Now we multiply by 40.65 to get the energy in Kj.
333207224580*40.65 = 1.3544874e+13 kj
or 1.3544874e+16 joules
Making the subtotal of this section 1.3544874e+16 joules
Next we find the energy to heat the water to 100 degrees.
I'm gonna assume the water starts at 25 degrees, if anyone has a problem with this speak up or forever hold your peace.
So what we do here is take our water in Kg which we got to be 6058313174.19 kg and then multiply by 4200 and then again by the change in temperature which in this case is 75 degrees.
6058313174.19 * 4200 = 2.5444915e+13
2.5444915e+13 * 75 = 1.9083686e+15
Doing this gives us a subtotal of 1.9083686e+15 J
Now we just have to add them together to get our total energy.
1.3544874e+16 + 1.9083686e+15 = 1.5453243e+16 J
Before anyone gets excited we have to divide this by 14 for the number of people performing the feat.
The Sarutobi clan is at the forefront of the clan, they may be Jounin.
80% hollowness = 1.5453243e+16 * 0.20 = 3.0906486e+15 joules
3.0906486e+15 / 14 = 2.2076061e+14
52.76305kt