FANDOM


Verse: Keijo!!!!!!!!

S02e14 Danny waving at contestantsHello~.

Again with Keijo, stronger than ever before, if you don't count 6-C Fuyuyu, that's it, ¡¡¡yayayayayayayayajuuuuuu!!!

Oh look at that. My tea has gone cold.
~ The melancholy of Suzumiya Haruhi

Feats

  • Speed 1
  • Nozomi vs Kotone
  • Speed 2

Calculations

Then let's get to WUUUUURK!
~ Doctor Ivo "Eggman" Robotnik

Speed 1

Kotone Fujisaki doesn't have a official height, and she look as tall as Nozomi, 1.65 m tall, and Sayaka, 1.64 m tall, so 1.645 m for her as is the average between the other two. The usual it's called at this point.

1.645 m / 7.5 = 0.219333333 m

314.16 px = 0.219333333 m

0.219333333 m / 314.16 px = 0.0006981580511 m/px

29.28 px * 0.0006981580511 m/px = 0.020442067 m

Speed = 9.119616 m/sec for people with professional training (Using boxing stuff because Keijo is an important sport in this manga, we even see one keijo player training with a sumo guy.)

T = 0.020442067 m / 9.119616 m/sec = 0.002241549177 sec

Kotone dodge Nozomi at least 1/4 of a circumference and the small distance that is between both. Now, you can be wondering that she only moved the 1/4 of the circumference, and that maybe can be true, depending of the movement of both girls. I was wondering the same and I did the experiment in my house against a wall, against some journals that are in the floor and with nothing bloking my path, I used the big bottle of water that is empty for it to be Nozomi, and Kotone should had move the red line as well to totally dodge the attack as Nozomi is even biger than a big bottle of water as only with 1/4 of a circum in my case didn't work enough to be out of the bottle range. Or it would be more than a 1/4 of a circum to be able to dodge everything, or inconsistent drawing it is. Like how happened here:

Nozomi = 1.65 m

Nozomi Arm's = 1.65 m * 44 = 72.6 / 100 = 0.726 m

108.3 px = 0.726 m

0.726 m / 108.3 px = 0.006703601108 m/px

27 px * 0.006703601108 m/px = 0.180997229 m

63 px * 0.006703601108 m/px = 0.422326869 m

1/4 C = (π/2) * 0.422326869 m = 0.663389495 m

Total D = 0.663389495 m + 0.180997229 m = 0.844386724 m

V = 0.844386724 m / 0.002241549177 sec = 376.6978362 m/sec

376.6978362 m/sec - Mach 1.09824442040816 - Transonic

Nozomi vs Kotone

Nozomi = 1.65 m

The leg is 45 % of the height.

1.65 m * 45 = 74.25 / 100 = 0.7425 m

Size = 0.7425 m

2 atan (tan (70/2) * (11 px / 580 px)) = 1.521663326 deg

Distance = (Size / 2) / (Tan (Visual Angle / 2))

D = (0.7425 m / 2) / (Tan (1.521663326 deg / 2)) = 27.95599723 m

Shockwave again.

E = (ρ / t^2) * (r / c)^5

C = 1.05

ρ = 1.225 kg/m^3 (Density of Air)

t = 2 sec (Feat happened in only one panel, they clash in one panel and in the next the shockwave reached that radious.)

E = (1.225 kg/m^3 / (2 seg)^2) * (27.95599723 m / 1.05)^5 = 4097363.988 J

4097363.988 J - 4097.363988 KJ - Wall

Feat performed by two = 4097363.988 J / 2 = 2048681.994 J

2048681.994 J - 2048.681994 KJ - Wall

Speed 2

DMUA evaluated this feat in the Vol 5 Of Feats Above 3-A, but since I used the old angle size stuff, I have to do it again.

The thing about the angle size is that I calculated the distance between Nozomi and Rin's faces, but Rin didn't throw headbutts to Nozomi, she throw her butt upwards to where Nozomi's face was. So else I use this panel, or I use pythagoras; here is this as I have it in my face already.

Nozomi = 1.65 m

530.2 px = 1.65 m

1.65 m / 530.2 px = 0.003112033195 m/px

255.15 px * 0.003112033195 m/px = 0.794035269 m

D = 0.794035269 m * 9 = 7.146317427 m

But that isn't the whole distance, Rin also did a half circumference before Nozomi reacts, as to throw her butt like the way she did requires that. The diameter of said circumference should be at least distance between her shoulders, that would take in account only distence to just turn around before she starts tp throw the attacks.

Rin Rokudo doesn't have a official height, and she look as tall as Nozomi, 1.65 m tall, and Sayaka, 1.64 m tall, so 1.645 m for her as is the average between the other two. The usual it's called at this point.

324 px = 1.645 m

1.645 m / 324 px = 0.005077160494 m/px

32 px * 0.005077160494 m/px = 0.162469135 m

Half C = π * 0.162469135 m = 0.510411843 m

Total D = 7.146317427 m + 0.510411843 m = 7.65672927 m

T = 0.008333333333 sec for students (TataHakai told me that he use 1/220 for peak humans, when someone is blitzed, which would be the professional players, so 1/120 for students.)

V = 7.65672927 m / 0.008333333333 sec = 918.8075125 m/sec

918.8075125 m/sec - Mach 2.67873910349854 - Supersonic+

Results

Tumblr of4jyz66461ts2cfmo1 500
  • Speed 1 = 376.6978362 m/sec - Mach 1.09824442040816 - Transonic
  • Nozomi vs Kotone =
    • 4097363.988 J - 4097.363988 KJ - 9-B - Wall level
    • 2048681.994 J - 2048.681994 KJ - 9-B - Wall level
  • Speed 2 = 918.8075125 m/sec - Mach 2.67873910349854 - Supersonic+
Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.