FANDOM


Verse: Keijo!!!!!!!!

4HiMftFHello~.

Again with Keijo, faster than ever before, ¡¡¡yayayayayayayayajuuuuuu!!!

Rolling around at the speed of soundBelow Average Human Swanikku
Got places to go,7b636c6f4f7d426529a163fb872ca6b0
gotta follow my rainbowOrig (h1)
Vader didnt read

Feats

  • Speed 1
  • Speed 2
  • Speed 3 And 4
  • Sayaka Beats Rin

Calculations

Then let's get to WUUUUURK!
~ Doctor Ivo "Eggman" Robotnik

Speed 1

Rin Rokudo doesn't have a official height, and she look as tall as Nozomi, 1.65 m tall, and Sayaka, 1.64 m tall, so 1.645 m for her as is the average between the other two. The usual it's called at this point.

1.645 m / 7.5 = 0.219333333 m

Size = 0.219333333 m

2 atan (tan (70/2) * (61 px / 446 px)) = 0.129427532 rad

0.129427532 rad * 180 / π = 7.415651365 deg

Distance = (Size / 2) / (Tan (Visual Angle / 2))

D = (0.219333333 m / 2) / (Tan (7.415651365 deg / 2)) = 1.692275695 m

Nozomi = 1.65 m

1.65 m / 7.5 = 0.22 m

Size = 0.22 m

2 atan (tan (70/2) * (727 px / 1200 px)) = 0.55907334 rad

0.55907334 rad * 180 / π = 32.03254286 deg

Distance = (Size / 2) / (Tan (Visual Angle / 2))

D = (0.22 m / 2) / (Tan (32.03254286 deg / 2)) = 0.383204827 m

D = 1.692275695 m - 0.383204827 m = 1.309070868 m

There were 9 butts in total, but since Rin didn't traveled all the distance between her and Nozomi plus the distance is different in all the attacks, I will split the result in half then multiply it by 9 to get a mid-ball.

Total D = 1.309070868 m / 2 = 0.654535433 m

Total D = 0.654535433 m * 9 = 5.890818905 m

T = 0.008333333333 sec for students (TataHakai told me that he use 1/220 for peak humans, when someone is blitzed, which would be the professional players, so 1/120 for students.)

V = 5.890818905 m / 0.008333333333 sec = 706.8982686 m/sec

706.8982686 m/sec - Mach 2.060927896793 - Supersonic

Still, I have others scalings as the distance is doubtful.

Nozomi = 1.65 m

665.67 px = 1.65 m

1.65 m / 665.67 px = 0.002478705665 m/px

151.28 px * 0.002478705665 m/px = 0.374978593 m

24.85 px = 0.374978593 m

0.374978593 m / 24.85 px = 0.015089681 m/px

Again in half because the same as before.

37.465 px * 0.015089681 m/px = 0.565334929 m

Total D = 0.565334929 m * 9 = 5.088014361 m

V = 5.088014361 m / 0.008333333333 sec = 610.5617234 m/sec

610.5617234 m/sec - Mach 1.7800633335277 - Supersonic

Nozomi = 1.65 m

530.2 px = 1.65 m

1.65 m / 530.2 px = 0.003112033195 m/px

255.15 px * 0.003112033195 m/px = 0.794035269 m

Total D = 0.794035269 m * 9 = 7.146317427 m

V = 7.146317427 m / 0.008333333333 sec = 857.5580913 m/sec

857.5580913 m/sec - Mach 2.50016936239067 - Supersonic+

Speed 2

Rin Rokudo doesn't have a official height, and she look as tall as Nozomi, 1.65 m tall, and Sayaka, 1.64 m tall, so 1.645 m for her as is the average between the other two. The usual it's called at this point.

324 px = 1.645 m

1.645 m / 324 px = 0.005077160494 m/px

27 px * 0.005077160494 m/px = 0.137083333 m

Speed = 9.119616 m/sec for people with professional training (Using boxing stuff because Keijo is an important sport in this manga, we even see one keijo player training with a sumo guy.)

T = 0.137083333 m / 9.119616 m/sec = 0.0150317 sec

1.645 m / 7.5 = 0.219333333 m

105 px = 0.219333333 m

0.219333333 m / 105 px = 0.002088888889 m/px

315 px * 0.002088888889 m/px = 0.658 m

D = 0.658 m * 10 = 6.58 m

V = 6.58 m / 0.0150317 sec = 437.7415728 m/sec

437.7415728 m/sec - Mach 1.27621449795918 - Supersonic

Speed 3

Rin traveled 3/4 of the circumference and the orange line before Sayaka knew what happened.

Sayaka = 1.64 m

Sayaka's Arm = 1.64 m * 44 = 72.16 / 100 = 0.7216 m

81.34 px = 0.7216 m

0.7216 m / 81.34 px = 0.008871403983 m/px

137.69 px * 0.008871403983 m/px = 1.221503614 m

88 px * 0.008871403983 m/px = 0.78068355 m

3/4 C = 3π/2 * 0.78068355 m = 3.678884561 m

Total D = 3.678884561 m + 1.221503614 m = 4.900388175 m

T = 0.008333333333 sec for students (TataHakai told me that he use 1/220 for peak humans, when someone is blitzed, which would be the professional players, so 1/120 for students.)

V = 4.900388175 m / 0.008333333333 sec = 588.046581 m/sec

588.046581 m/sec - Mach 1.71442151895 - Supersonic

Speed 4

Sayaka = 1.64 m

1.64 m / 7.5 = 0.218666666 m

356 px = 0.218666666 m

0.218666666 m / 356 px = 0.0006142322097 m/px

38 px * 0.0006142322097 m/px = 0.023340823 m

Speed = 9.119616 m/sec for people with professional training (Using boxing stuff because Keijo is an important sport in this manga, we even see one keijo player training with a sumo guy.)

T = 0.023340823 m / 9.119616 m/sec = 0.002559408638 sec

Sayaka's Arm = 1.64 m * 44 = 72.16 / 100 = 0.7216 m

81.34 px = 0.7216 m

0.7216 m / 81.34 px = 0.008871403983 m/px

64 px * 0.008871403983 m/px = 0.567769854 m

Half C = π * 0.567769854 m = 1.783701605 m

V = 1.783701605 m / 0.002559408638 sec = 696.9194285 m/sec

696.9194285 m/sec - Mach 2.03183506851312 - Supersonic

Sayaka Beats Rin

Sayaka = 1.64 m

58.04 px = 1.64 m

1.64 m / 58.04 px = 0.028256374 m/px

0.028256374 m/px * 106 px = 2.995175741 m

0.028256374 m/px * 16 px = 0.452101998 m

Angle = arctan (4 * h / r)

Angle = arctan (4 * 0.452101998 m / 2.995175741 m) = 31.1224702

V = sqrt (2.995175741 m * 9.80665 m/sec^2 / (sin (2 * 31.1224702))) = 5.761200377 m/sec

M = The average weight for 1.645 m going with this page is 58.5 kg.

KE = 1/2 * 58.5 kg * (5.761200377 m/sec)^2 = 970.8493212 J

970.8493212 J - 0.9708493212 KJ - Street

Results

Tenor (19)
    • 706.8982686 m/sec - Mach 2.060927896793 - Supersonic
    • 610.5617234 m/sec - Mach 1.7800633335277 - Supersonic
    • 857.5580913 m/sec - Mach 2.50016936239067 - Supersonic+
  • Speed 2 = 437.7415728 m/sec - Mach 1.27621449795918 - Supersonic
  • Speed 3 = 588.046581 m/sec - Mach 1.71442151895 - Supersonic (Cannot be used)
  • Speed 4 = 696.9194285 m/sec - Mach 2.03183506851312 - Supersonic
  • Sayaka Beats Rin = 970.8493212 J - 0.9708493212 KJ - 9-C - Street level
Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.