VS Battles Wiki

We have moved to a new external forum hosted at https://vsbattles.com

We have a new automated signup system for our wiki members, with a procedure that must be exactly followed in order to register.

For instructions regarding how to sign up or sign in to our new forum, please click here.

READ MORE

VS Battles Wiki
Advertisement
VS Battles Wiki

Pet Shop makes a big chunk of ice via freezing the air, calcing the theoretical energy needed to do that.

Pet Shop feat 1.png


302px = 5.194m (Cadillac el Dorado 10th gen from the looks of it, it's a long boy so using the higher end of 5194mm length).

277px = 4.7640331125827816178581m (Icicle Length).

78px = 1.3414966887417218525278m (0.6707483443708609262639 Radius) (Icicle Width Averaged).

Treating it as a cone gets 2.2445m3.

Air Freezing

Air is 20% Oxygen

Oxygen Volume = (2.2445 Meters^3)*(0.2) = 0.4489 Meters^3

Density of Solid Oxygen = 1426 Kg/Meters^3

Oxygen Mass = (0.4489 Meters^3)*(1426 Kg/Meters^3) = 640.1314 Kg

Q1 = (Oxygen Mass)*(Specific Heat)*(Change in Temperature)

Specific Heat of Oxygen = 918 Joules/Kg Kelvin

Standard Material Temperature = 20 Degrees Celsius = 293.15 Kelvin

Boiling Temperature of Oxygen = 90.2 Kelvin

(640.1314 Kg)*(918 Joules/Kg Kelvin)*(293.15 Kelvin-90.2 Kelvin) = 119261664.88434 Joules

Q2 = (Oxygen Mass)*(Vaporization of Oxygen)

Heat of Vaporization for Oxygen is 214000 Joules/Kg

(640.1314 Kg)*(214000 Joules/Kg) = 136988119.6 Joules

Q3 = (Oxygen Mass)*(Specific Heat)*(Change in Temperature)

Specific Heat of Oxygen = 918 Joules/Kg Kelvin

Boiling Temperature of Oxygen = 90.2 Kelvin

Melting Temperature of Oxygen is 54.75 Kelvin

(640.1314 Kg)*(918 Joules/Kg Kelvin)*(90.2 Kelvin-54.75 Kelvin) = 20831860.16334 Joules

Q4 = (Oxygen Mass)*(Fusion Energy of Oxygen)

Fusion Energy of Oxygen is 13875 Joules/Kg

(640.1314 Kg)*(13875 Joules/Kg) = 8881823.175 Joules

Total Freezing Oxygen Energy = 119261664.88434 + 136988119.6 + 20831860.16334 + 8881823.175 = 285963467.82268 joules.

Oxygen Freezing

Air is 80% Oxygen

Nitrogen Volume = (2.2445 Meters^3)*(0.8) = 1.7956 Meters^3

Density of Frozen Nitrogen = 1026.5 Kg/Meters^3

Nitrogen Mass = (1.7956 Meters^3)*(1026.5 Kg/Meters^3) = 1843.1834 Kg

Q1 = (Nitrogen Mass)*(Specific Heat)*(Change in Temperature)

Specific Heat of Nitrogen = 1040 Joules/Kg Kelvin

Standard Material Temperature = 20 Degrees Celsius = 293.15 Kelvin

Boiling Temperature of Nitrogen = 77.36 Kelvin

(1843.1834 Kg)*(1040 Joules/Kg Kelvin)*(293.15 Kelvin-77.36 Kelvin) = 413650167.72144 Joules

Q2 = (Nitrogen Mass)*(Vaporization of Nitrogen)

Heat of Vaporization for Nitrogen is 199000 Joules/Kg

(1843.1834 Kg)*(199000 Joules/Kg) = 366793496.6 Joules

Q3 = (Nitrogen Mass)*(Specific Heat)*(Change in Temperature)

Specific Heat of Nitrogen = 1040 Joules/Kg Kelvin

Boiling Temperature of Nitrogen = 77.36 Kelvin

Melting Temperature of Nitrogen is 63.15 Kelvin

(1843.1834 Kg)*(1040 Joules/Kg Kelvin)*(77.36 Kelvin-63.15 Kelvin) = 27239301.55856 Joules

Q4 = (Nitrogen Mass)*(Fusion Energy of Nitrogen)

Fusion Energy of Nitrogen is 25800 Joules/Kg

(1843.1834 Kg)*(25800 Joules/Kg) = 47554131.72 Joules

Total Freezing Nitrogen Energy = 413650167.72144 + 366793496.6 + 27239301.55856 + 47554131.72 = 855237097.6 joules.

End Result

Total Energy: 285963467.82268 + 855237097.6 = 1141200565.42268 joules, 0.27 tons, 8-C.

Advertisement